Franca finalistja i parë në Botërorin e hendbollit “Francë 2017”
27.01.2017 | 14:19
Mikpritësi i Kampionatit botëror të hendbollit për meshkuj, Franca në Paris ka shënuar fitore në Gjysmë finale e parë të këtij kampionati duke mundur Slloveninë me rezultat  31:25 (15:12).Franca e ka arsyetuar epitetin e mëtuesit kryesor të këtij kampionati duke shënuar fitore të lehtë në përballje me sllovenët. Më të dalluarit në radhët e Nedim Remili me 6 gola, Valentin Porte me 5 gola, kurse në radhet e sllovenëve  Jure Dolenec ishte më i dalluari me 5 gola të shënuar.
Ndeshja tjetër gjysmë finale ndërmjet Kroacisë dhe Norvegjisë, zhvillohet të premten, më 27 janar nga ora 20,45 minuta.
Fituesi i këtij takimi në finale do të përballet me Francën, të dielën, më 29 janar nga ora 17,30.
Të shtunë, më 28 janar, Sllovenia lufton për medalje të bronzit me përfaqësuesen që pësaon disfatë nga takimi Kroaci-Norvëegji. Ndeshja fillon në orën 20,45 minuta.
Kroacia deri tashti katër herë ishte finalist e kampionatit botëror, kurse ka edhe një titull të fituar më 2013, ndërkaq më 1995, 2005 dhe 2019 është nderuar me medalje të argjendtë.G.K
Në anën tjëtër, Franca dy herë  është takuar në finale të botërorit kundër Kracisë  më 1995 dhe 2009 dhe i ka fituar të dy takimet duke u nderuar  titullin e kampionit të botës.
Email to send to: *
Your name: *
Your E-mail: *
Hendboll: Super Liga "Meshkujt" -
Trepça 33 : 24 Vëllaznimi 18.12.16 : 00:00
Prishtina 37 : 29 Zhegra 18.12.16 : 00:00
Drita 31 : 31 Kastrioti 18.12.16 : 00:00
Drenica 28 : 32 Vushtrria 17.12.16 : 00:00
Llapi 22 : 30 Besa Famiglia 15.12.16 : 00:00
# Ekipi L F B H +/- P
1 Besa Famiglia 14 14 0 0 487 : 274 28
2 Kastrioti 14 9 2 3 457 : 351 20
3 Drita 14 9 2 3 449 : 399 20
4 Trepça 14 9 1 4 400 : 360 19
5 Prishtina 14 8 1 5 456 : 428 17
6 Vëllaznimi 14 6 0 8 376 : 417 12
7 Vushtrria 14 6 0 8 325 : 402 12
8 Zhegra 14 4 0 10 414 : 453 8
9 Llapi 14 2 0 12 346 : 429 4
10 Drenica 14 0 0 14 345 : 542 0
Hendboll: Super Liga "Femrat" -
Vëllaznimi 17 : 37 Prishtina 13.11.16 : 00:00
Samadrexha 24 : 27 Drita 13.11.16 : 00:00
Vushtrria 40 : 28 KEK-u 13.11.16 : 00:00
Shqiponja 33 : 27 Kastrioti 13.11.16 : 00:00
Istogu 26 : 14 Deçani 06.11.16 : 00:00
# Ekipi L F B H +/- P
1 Prishtina 9 9 0 0 355 : 161 18
2 Shqiponja 9 8 0 1 322 : 218 16
3 Kastrioti 9 6 1 2 277 : 217 13
4 Vushtrria 9 6 0 3 273 : 216 12
5 Istogu 9 5 1 3 232 : 188 11
6 Vëllaznimi 9 4 0 5 210 : 242 8
7 Drita 9 3 0 6 196 : 286 6
8 Samadrexha 9 2 0 7 186 : 254 4
9 KEK-u 9 1 0 8 219 : 314 2
10 Deçani 9 0 0 9 151 : 325 0