Franca finalistja i parë në Botërorin e hendbollit “Francë 2017”
27.01.2017 | 14:19
Mikpritësi i Kampionatit botëror të hendbollit për meshkuj, Franca në Paris ka shënuar fitore në Gjysmë finale e parë të këtij kampionati duke mundur Slloveninë me rezultat  31:25 (15:12).Franca e ka arsyetuar epitetin e mëtuesit kryesor të këtij kampionati duke shënuar fitore të lehtë në përballje me sllovenët. Më të dalluarit në radhët e Nedim Remili me 6 gola, Valentin Porte me 5 gola, kurse në radhet e sllovenëve  Jure Dolenec ishte më i dalluari me 5 gola të shënuar.
Ndeshja tjetër gjysmë finale ndërmjet Kroacisë dhe Norvegjisë, zhvillohet të premten, më 27 janar nga ora 20,45 minuta.
Fituesi i këtij takimi në finale do të përballet me Francën, të dielën, më 29 janar nga ora 17,30.
Të shtunë, më 28 janar, Sllovenia lufton për medalje të bronzit me përfaqësuesen që pësaon disfatë nga takimi Kroaci-Norvëegji. Ndeshja fillon në orën 20,45 minuta.
Kroacia deri tashti katër herë ishte finalist e kampionatit botëror, kurse ka edhe një titull të fituar më 2013, ndërkaq më 1995, 2005 dhe 2019 është nderuar me medalje të argjendtë.G.K
Në anën tjëtër, Franca dy herë  është takuar në finale të botërorit kundër Kracisë  më 1995 dhe 2009 dhe i ka fituar të dy takimet duke u nderuar  titullin e kampionit të botës.